Menu
Sepetim

Voco Calcimol LC Kalsiyum Hidroksit Patı

Calcimol LC

Calcimol LC, ışıkla sertleşen, radyopak tek bileşenli kalsiyum hidroksit patıdır.

Calcimol LC Endikasyonları:

- Endirekt pulpa kuafajı

- Tüm dolgu materyallerinin altında kaide olarak

Calcimol LC Uygulama:

Materyalin uygulanacağı alanların kuruluğundan emin olunuz ve kontaminasyonu engelleyiniz.

Pulpaya çok yaklaşıldığı durumlarda, Calcimol LC yerine su bazlı bir kalsiyumhidroksit patı tercih ediniz. Kenar uyumsuzluklarını ve bakteri oluşumunu engelleyebilmek için servikal/aproksimal kenarları yeterince izole ettiğinizden emin olunuz.

Calcimol LC şırınga ile direkt uygulanabilmektedir. Gereksiz akmayı engelleyen

şırınganın fonksiyonunu bozmamak için kullanım esnasında/sonrasında pistonun geri çekilmemesine dikkat ediniz!

Tüp şeklindeki Calcimol LC' yi gerekli miktarda karıştırma yüzeyine koyunuz ve uygun bir alet ile uygulayınız. 1 mm' den geniş kaidelerde tabakalar halinde uygulayınız ve her katmanı teker teker 20 sn. polimerize ediniz. Daha yüksek tutunma değerleri istendiğinde (örn. adezif dolgu tekniğinde), Calcimol LC uygulanmadan önce bir adezif uygulanabilmektedir. Bunun için lütfen üreticinin kullanım talimatını dikkate alınız.

Calcimol LC' yi halojen ışık ile sertleştiriniz. Fazlalıkları polimerizasyon öncesi uygun bir el aletiyle temizleyiniz. Polimerizasyon sonrası kalan fazlalıkları sont yerine frez ile almanız tavsiye edilmektedir. Sonrasında dolguyu üretici firmanın talimatına uyarak yapınız.

Calcimol LC Dikkat edilmesi gerekenler:

Calcimol LC' yi dolgu kenarlarına gelecek şekilde uygulamayınız. Daimi dolgunun kenar noktası her daim çürüğü temizlenmiş diş sert dokusunda olmalıdır.

Bu sert dokunun öncesinde bond ile prepare edilmiş olması gerekmektedir.

Calcimol LC; kron-köprü maddelerine, metakrilat esaslı geçici patlara, bazı ölçü maddelerine (örn. polyether) maddelere yapışır, bu da kaidelerin (güdük yapımında) zarar görmesine neden olur. Bu gibi durumlarda izolasyon maddesinin kullanılması tavsiye edilir (Vazelin, Gliserin jeli ya da benzerleri). Daimi tedavi öncesi lütfen izolasyon materyalini uygulama alanından uzaklaştırınız.

Calcimol LC' nin tutuculuğundan ötürü fazlalıkların sond ile temizlenmesi

mümkün değildir.

Calcimol LC uygulanmasından sonra direkt ışığa (reflektör ışığı, güneş ışığı) maruz bırakmayınız ve maddeyi çabuk uygulayınız.

Calcimol LC metakrilatlar, BHT ve aminler içerir. Sayılan bu materyallere karşı alerjisi olan hastalarda kullanılmamalıdır. Kalsiyum hidroksit cilt ve mukozaya zarar verir, göz ile temasından kaçınılmalıdır.

Ojenöl ve diğer atıklar (örn. Tymol) polimerizasyonu engellediğinden, materyal ile temasından kaçınılmalıdır. Ojenol ve diğer atıklar (örneğin timol), polimerizasyonu engellediğinden, bu maddelerle temasından kaçınınız.

Işık çubuğunu materyal yüzeyine mümkün olduğunca yakın tutunuz, aksi taktirde sertleşmede sorun çıkabilmektedir. Yeterli olmayan polimerizasyon tutuculuğun ve sonrasında şikayetlerin nedeni olabilmektedir.

Işık gücünün ve uygulamasının yetersiz olduğu durumlarda polimerizasyon tam olarak sağlanamaz.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Bilgilendirme Yazısı