Menu
Sepetim

İvoclar Apexit Plus Kök Kanal Patı 6gr

Tanım

Apexit Plus, gutta-percha ile birlikte kök kanallarının kalıcı doldurulmasında kullanılan çözünmeyen, radiopak kalsiyum hidroksit kanal dolgu simanıdır.

Sertleşme esnasında büzülmez, mükemmel fiziksel ve biyolojik özellikler gösterir. Apexit Plus iki bileşenli bir sistemdir. Baz ve aktivatör çift pistonlu şırıngada statik karıştırma ucuyla beraber kullanılacak şekilde geliştirilmiştir.

Çalışma Süresi

Eğer su ilave edilmediyse çalışma süresi yaklaşık 3 saattir. Su ilavesi bu süreyi önemli ölçüde azaltır.

Karıştırma Oranı

Apexit Plus çift pistonlu şırıngada statik karıştırma ucuyla beraber kullanılacak şekilde geliştirildiğinden elle karıştırma gerektirmez. Materyal şırıngadan sıkıldığında doğru oranda karışmış olarak derhal kullanıma hazırdır.

Bileşimi

Kalsiyum tuzları(hidroksit, oksit, fosfat), hidrojenize kolofoni, disalisiklat, bizmut tuzları(oksit, karbonat), yüksek yayılımlı silikon dioksit(silanize) ve fosforik asitin alkayl esteri

Endikasyonlar

– Vital pulpa ekstirpasyonunu takiben nihai kanal dolgu simanı olarak.

– Gangrenöz pulpanın uzaklaştırılıp kanal içine dezenfektan pansumanın yerleştirilmesini takiben nihai kanal dolgu simanı olarak.

– İnternal ve eksternal kök rezorbsiyonu görülen olguların kalıcı kanal dolgusunda.

Apexit Plus tüm ısı ile yumuşatılan gutta-percha teknikleriyle olduğu kadar tek kon ve lateral kondenzasyon teknikleri ile de kullanıma uygundur.

Kontrendikasyonlar

– Retrograd dolgularda.

– Apexit Plus içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı allerjisi bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkiler

Apexit Plus’ın cilt / mukoz membranlar veya gözle temasından kaçınılmalıdır.

Sertleşmemiş Apexit Plus hafif iritasyona sebep olabilir.

Etkileşim

Apexit Plus’ın sertleşme süresi kök kanalı içerisindeki nem oranına bağlıdır.

Sertleşme reaksiyonu yetersiz kurutulmuş kanallarda daha hızlı oluşacaktır.

Sertleşme için gerekli olan nem, dentin tübülleri ile kök kanalına ulaşır.

Apexte dentinin daha ince olması ve apikal foramenden gelen ilave nem nedeniyle materyalin sertleşmesi önce apex bölgesinde başlar. Bu nedenle Apexit Plus ile kanal doldurulmadan önce kök kanal sistemi iyice kurutulmalıdır. Ağız dışında, uygulama kağıdının üstünde, ortamın nemine bağlı olarak Apexit Plus günlerce yumuşak kalabilir.

Uygulama

Çift pistonlu şırınganın ucundaki kapak saat yönü tersine çeyrek tur çevirilerek açılır(kapağı atınız) ve yerine bir karıştırma ucu takılır. Eğer çift pistonlu şırınga daha önceden kullanıldıysa, karıştırma ucu yeni uygulamanın hemen öncesinde değiştirilmelidir. Karıştırma ucunun şırıngaya bağlanacak kısmındaki çentik şırıngadaki çentik ile aynı hizaya gelecek şekilde yerine oturtulup saat yönünde çeyrek tur döndürülerek takılır. Çift pistonlu şırınga önceden belirlenmiş miktarda Apexit Plus baz ve katalizör içerir ve piston itildiğinde otomatik olarak karışıp kullanıma hazır hale gelir. Karışım ya lentulo ile alınıp kanal içine gönderilebilir ya da önce İntra-Oral Kök Kanal Uçları ile kanala itilip sonra lentulo ile apikal bölgeye yayılabilir. Takiben kök kanalı gutta-percha koniler veya yumuşatılmış gutta-percha ile bilinen yöntemlerle doldurulur.

Oda sıcaklığı ve ortalama nem koşullarında Apexit Plus karıştırılma sonrası birkaç saat süreyle kullanıma uygun şekilde yumuşak kalır. Bu tek bir karışımile birden fazla kanalın doldurulmasına olanak tanır. Apexit Plus’ın sertleşme süresi üç ile beş saat arasındadır. Çok kuru kanallarda veya mühürleyici tabakanın normalden kalın olduğu durumlarda (örn. tek kon tekniği kullanıldığında) sertleşme süresi 10 saatten fazla olabilir. Uygun materyaller ile bir sonraki tedavi aşamasına geçilebilir ancak endodontik post yerleştirilmesi veya apisektomi benzeri işlemlerden kanal dolgusunu takip eden ilk 24 saatte kaçınılmalıdır.

Apexit Plus kortikoidler, antibiotikler veya formaldehit esaslı preparatlar benzeri herhangi bir farmasötik madde içermez. Bu nedenle enflamasyonun apikal odağı bu tür maddelerin antiflojistik ve immunosupresif etkileri ile maskelenmez. Enfekte bir kanal varlığında postoperatif hassasiyetten kaçınmak için Apexit Plus uygulanmadan önce antibakteriyel kanal pansumanları uygulanmalıdır. Postoperatif hassasiyet oluşursa en çok 48 saat sonra geçecektir.

Raf ömrü ve saklama koşulları

– Apexit Plus 2–28 °C sıcaklıkta saklayın.

– Apexit Plus son kullanma tarihinden sonra kullanmayın.

– Kullanılan karıştırma ucunu Apexit Plus şırıngası üzerinde takılı bırakın.

– Son kullanma tarihi: Şırınga ve ambalajların üzerindeki notlara bakın.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Bilgilendirme Yazısı