Menu
Sepetim

3M Filtek Z550 Nano Hibrit Universal Kompozit Başlangıç Seti

Ürün Tanımı

Filtek™ Z550 Nano Hibrid Universal Restoratif, anterior ve posterior restorasyonlarda kullanılmak üzere tasarlanmış görünür ışıkla aktive olan bir nanohibrid kompozittir (Microglass®). Kompozitin diş yapısına kalıcı olarak bağlanması için bir diş yapıştırıcısı kullanılır. 12 renkte mevcuttur, bunlardan ikisi Opaque'dir. Tüm renkler radyoopak ve floresan özelliktedir. Şırınga şeklinde paketlenmiştir.

Endikasyonlar:

• Direkt anterior ve posterior restorasyonlar, dahil olmak üzere okluzal yüzeyler
• Core yapımları
• Splinting
• İnleyler, onleyler ve veneerler dahil olmak üzere dolaylı restorasyonlar
Renkler:
Filtek™ Z550 Nano Hibrid Universal Restoratif'in renklendirme sistemi Vitapan® Klasik Renk Kılavuzu'na dayanmaktadır. Çoğu diş hekimlerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için basitleştirilmiş bir dizi renk seçilmiştir.
A1, A2, A3, A3.5, A4, B1, B2, B3, C2 ve D3 gibi mine renkleri ile iki dentin benzeri renk olan OA2 ve OA3.

Kompozisyon

Dolgu Sistemi.
• Yüzey modifiye zirkonya/silika, ortalama parçacık boyutu yaklaşık olarak 3 mikron veya daha az
• Aglomerasyon olmayan/agregasyon olmayan 20 nanometre yüzey modifiye silika partikülleri
• Dolgu yüklemesi ağırlıkça %82'dir (hacimce %68)
Filtek Z550 Nano Hibrid Universal Restoratif'in dolgu teknolojisi, mühendislik nanopartikülleri de dahil olmak üzere benzersiz bir parçacık hibridizasyonudur.
Bu, mükemmel tutuş ve güçlü mekanik özellikleri ile tanınan Filtek™ Z250 Universal Restoratif dolgu sistemi temel alınarak geliştirilmiştir. Daha iyi bir performans gösteren, daha estetik bir nanohibrid kompozit elde etme amacıyla, Filtek™ Z250 restoratif dolgu sistemi, rezin matrisine bağlı olan özel nanopartiküller ve nanokümelerin eklenmesiyle iyileştirilmiştir.
Sonuç olarak, şekil verilmeden önce sarkmadan dolayı şeklini koruyan ve yapışkan olmayan bir kıvama sahip olan, büyük, yapışkan olmayan bir tutuş sağlayan optimize edilmiş bir nanohibrid kompozit elde edilir. Bu benzersiz dolgu kombinasyonu, polisaj yapmayı kolaylaştırır ve hibridler sınıfında iyi bir polisaj retansiyonu ile beklenen estetik sonuçları sağlar. Güçlü posterior restorasyonlar için iyi mekanik özelliklere ve aşınma direncine sahiptir.
Filtek Z550 Nano Hibrid restoratif, hem posterior restorasyonlar hem de anterior restorasyonlar için beklenen avantajları sunar.
Reçine Sistemi.
BIS-GMA, UDMA, BIS-EMA, PEGDMA ve TEGDMA
Rezin teknolojisi, bazı TEGDMA'ların büzülmesini hafifletmek için PEGDMA ile Filtek Z250 restoratif reçinesine dayanmaktadır. Filtek Z550 Nano Hibrid restoratif kompozit, bu malzeme sınıfındaki diğer kompozitlere göre düşük bir büzülme sergiler.
Müşteri Memnuniyeti
Performans.
İki yüz altmış sekiz diş hekimi, üç ila beş hafta boyunca Filtek™ Z550 Nano Hibrid restoratif değerlendirdi ve birkaç temel özellik üzerinde çok olumlu değerlendirdi. Anket yapılan diş hekimlerinin çoğu, genel olarak işlemi tercih ettiler ve ona 0 "çok memnun değil" ve 10 "çok memnun" arasında ortalama 7,9 puan verdiler. Performans, işlem ve kullanım kolaylığı için in vivo veriler dosyada bulunmaktadır.
İşlem.
Bu aynı klinik değerlendirmede, diş hekimleri işlemi hem anterior hem de posterior restorasyonlar için uygun buldular ve çok olumlu değerlendirdiler. Diş hekimlerinden, viskozite, yapışkanlık, akış ve şekil alma yeteneği gibi işleme özelliklerini 7 puanlık bir ölçekte değerlendirmeleri istendi ve 4 puan ideal olarak kabul edildi.

Kullanım Kolaylığı.

Nanohibrid kompozitler, çeşitli ve kullanımı kolay oldukları için popülerdir. Bir kompozitin kullanımını etkileyebilecek faktörler arasında renklendirme sistemi, polisaj kabiliyeti ve beklenen estetik sonuçların elde edilmesi kolaylığı bulunur. Filtek Z550 Nano Hibrid restoratif renklendirme sistemi, çoğu diş hekimlerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için 12 renkten oluşan bir dizi renk seçilerek tasarlandı. Polisaj, bazı hibridlerde sorun olabilir, ancak Filtek Z550 Nano Hibrid restoratif dolgu paketi, kolay polisajlanabilen ve iyi bir estetik sonuç elde etmenin kolay olduğu bir kompozit üretmek üzere özel olarak tasarlandı. Bu kombinasyonlar, Filtek Z550 Nano Hibrid restoratifin kullanımını kolaylaştırır.
Fiziksel Özellikler
Evrensel bir kompozit için gereksinimler zordur. Güçlü posterior restorasyonlar ve estetik anterior restorasyonlar, tek bir malzeme ile elde edilmek kolay değildir. Filtek™ Z550 Nano Hibrid restoratif kompoziti, piyasadaki diğer hibrid kompozitlere göre hem güçlü mekanik özellikler hem de iyi estetik sunar.
Kompozisyon
Bir kompozit malzemenin performansı büyük ölçüde kullandığı dolgulara bağlıdır. Genel olarak, daha küçük parçacıklara sahip bir kompozit, daha iyi parlatılabilir ve parlatmasını daha iyi korur. Ayrıca, genel olarak, daha yüksek dolgu yüklemesine sahip bir kompozit, daha güçlü mekanik özellikler sağlar. Kompozitleri tanımlamak için dört geniş sınıflandırma kullanılır: Mikrofiller, Nanofiller, Mikrohibritler ve Nanohibritler.
Mikrofillerler.
Mikrofillerler, küçük parçacıklarıyla, parlatılabilirlik ve parlatmayı koruma açısından bilinirler. Ancak küçük parçacıkların büyük yüzey alanı ile, yüksek dolgu yüklemeleri ve ilişkili mukavemet avantajı elde edilemez hale gelmiştir, bu nedenle mikrofillerler yalnızca düşük yük taşıyan, genellikle anterior uygulamalar için uygun hale gelmiştir.
Nanofillerler.
3M™ ESPE™, nanofiller kategorisinde bir ürüne sahip olan tek şirkettir. Son teklif olan Filtek™ Ultimate Universal Restorative, nano boyutlu partiküller ve nanokümelerin benzersiz bir kombinasyonuna sahiptir. Bu sistemle nano boyutlu partiküllerin yüksek bir dolgu yüklemesi elde edilir ve gerçek nanofillerler hem dayanıklılık hem de estetik sağlar.
Mikrohibritler ve Nanohibritler.
Mikrohibritler ve nanohibritler, daha büyük partiküller ve daha küçük sub-mikron boyutlu partiküllerin bir karışımını içerir. Ortalama olarak partikül boyutu genellikle 1 mikronun altında ancak 0,2 mikronun üzerindedir. Geniş bir partikül boyutu dağılımı, yüksek dolgu yüklemesi ile sonuçlanabilir ve sonuç olarak yüksek dayanıklılık ve aşınma direnci sağlayabilir. Son zamanlarda "nanohibrit" tanımı pazarlanmıştır. Mikrohibritler ve nanohibritler arasındaki ayrım her zaman net değildir, belki de bunun bir kısmı pazarlama şeklindendir. Sonuçta, mikrohibritler bile nano boyutlu (100 nanometrenin altında) küçük bir parçacık fraksiyonu içerir. Şirketler, büyük parçacıklar arasındaki reçine boşluklarını doldurmak için nanopartiküller ekler. Bu, estetik performansın iyileştirilmesine neden olabilir. Ancak, işlem çok sert hale gelmeden önce eklenen nanopartiküllerin miktarının bir sınırlaması vardır. Mikrohibritlerin ve nanohibritlerin hem mikrofillerden hem de nanofillerlerden daha büyük partikülleri içerdiğini ve bu nedenle ulaşılabilecek estetik açısından doğal olarak sınırlı olduklarını belirtmek önemlidir. Ancak, genellikle makul bir maliyetle iyi bir genel performans ve esneklik sunmaları nedeniyle, diş hekimleri için popüler bir seçimdir.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Bilgilendirme Yazısı