Menu
Sepetim

Dentsply Sirona Dycal Kalsiyum Hidroksit Kaide Materyali

ÜRÜN AÇIKLAMASI

Dycal® Calcium Hydroxide Liner, doğrudan ve dolaylı pulpa kaplama için tasarlanmış, iki bileşenli, sertleşen, kendiliğinden kürlenmeli bir malzemedir ve diş yapıştırıcılarının, verniklerin, dolgu malzemelerinin, simanların ve diğer baz malzemelerinin altında koruyucu bir tabaka olarak kullanılır. Akrilik ve kompozit restorasyonların polimerizasyonunu engellemez.

Endikasyonlar

Dycal® Liner şunlar için endikedir:

1. Açık, canlı pulpa dokusuna uygulama (doğrudan pulpa kaplama).

2. Restoratif materyaller ile derin canlı dentin arasında koruyucu bir bariyer olarak dentine uygulama (dolaylı pulpa kaplama) veya dentin-restoratif materyal temasının istenmediği durumlar.

3. Geçici simantasyon.

Kontrendikasyonlar

Bilinen bir kontrendikasyon yoktur.

Ürün İçeriği

• Dycal® Liner Baz macunu: 1,3-bütandiolün disalisilat esteri; kalsiyum fosfat; kalsiyum tungstat; çinko oksit; demir oksit

• Dycal® Liner Katalizör macunu: kalsiyum hidroksit; etil toluensülfonamid; çinko sterat; titanyum dioksit; çinko oksit; demir oksit

ADIM ADIM KULLANIM TALİMATLARI

Doğrudan Pulpa Kaplama

1. Kauçuk baraj izolasyonu altında, sürekli su soğutma kullanarak yüksek hızlı frezlerle kavite hazırlığı çizgisini tamamlayın.

2. Çürük varsa, düşük hızlı ve/veya el aletleri kullanarak tamamen çıkarın.

3. Kaviteyi ve maruz kalan alanları %2.6-%5 sodyum hipoklorit (NaOCl) ile durulayın. Şiddetli kanama bir pamuk topu ile steril tuzlu su ile nemlendirilmiş kontrol edilebilir.

4. Hazırlığı nazikçe bir pamuk topu ile kurulayın. Kurutma işleminden kaçının.

5. Sunulan parşömen kağıt pedi üzerine eşit miktarda baz ve katalizör pastalarını sıkın. Kapakları tekrar yerine koyun. Bir Dycal® Liner aplikatörü kullanarak hemen karıştırın ve homojen bir renk elde edene kadar iyice karıştırın. Aşırı karıştırmaktan kaçının. Karışımı 10 saniye içinde tamamlayın. NOT: Ayar süresini katalizör miktarını artırarak veya azaltarak kontrol etmeye çalışmayın.

6. Küresel uçlu Dycal® Liner aplikatörü veya benzer bir enstrüman kullanarak karışımı, açık pulpa ve kavite dentininde kalınlığı 1.0 mm'den az olan yerlere ince bir tabaka halinde uygulayın. Dycal® Liner'ı mine veya kavite kenarlarına yerleştirmekten kaçının. Büyük miktarlarda malzeme yerleştirmekten kaçının. Malzeme kalınlığı yaklaşık olarak 0.8 mm-1 mm olmalıdır.

7. Dycal® Liner'ın tamamen sertleşmesine izin verin. Karışım normal oda koşullarında (21 °C/70 °F, %50 bağıl nem) karışım pedi üzerinde yaklaşık olarak 2-3 dakikada sertleşir. Ağızda nem ve sıcaklık nedeniyle setleşme süresi daha kısadır.

8. Set fazlasını, retansiyon alanlarından, mine ve/veya kenarlardan keskin bir kaşık kazıcı veya frezle çıkarın.

9. Üretici talimatlarına göre istenilen yapıştırıcıyı, bazı ve/veya restorasyonu yerleştirin.

10. Bir sonraki randevuda pulpa canlılığını değerlendirin. Pulpa canlılığı ve durumu radyografik olarak her üç ila altı ayda bir veya gerektiğinde değerlendirilmelidir.

Dolaylı Pulpa Kaplama, Koruyucu Bariyer

1. Uygun izolasyon altında, kavite hazırlığını ve çürüme materyalinin çıkarılmasını tamamlayın. Kaviteyi iyice su püskürtme ile yıkayın ve kurutun.

2. Dycal® Liner bileşenlerini yukarıdaki 3.1.5. bölümde belirtildiği gibi dağıtın ve karıştırın.

3. Karışımı, yukarıdaki 3.1.6.-3.1.8. bölümlerde belirtildiği gibi istenen dentin yüzeylerine uygulayın. Karışımın hızlı bir şekilde kaviteye uygulanması, yerleştirme işlemi başlamadan önce kütlenin temel akıcılığından yararlanır. Tüm kavite dentinini istenildiği gibi tamamen kaplamak için ek malzeme taşımak gerekebilir. NOT: Gelecekte bir dentin yapıştırıcı maddesinin kullanılması istenirse, Dycal® Liner'ı sadece en derin (1 mm'den az kalan) dentin üzerine yerleştirin ve kavite yüzeyinin geri kalanını bağlama için serbest bırakın.

4. Set tamamlandıktan sonra (bkz. bölüm 3.1.7.), retansiyon alanlarından, mine ve/veya kenarlardan herhangi bir set fazlasını keskin bir kaşık kazıcı veya frezle çıkarın.

5. Restorasyonu, restoratif materyal üreticisinin kullanım talimatlarına göre tamamlayın.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Bilgilendirme Yazısı