Menu
Sepetim

Tokuyama Unıversal Bond

 Tokuyama Universal Bond Faydaları

 • Universal Kullanım
  - Self Etch ,Total Etch ve Selective Etch Tekniklerinin tümüyle uyumludur
  - Direkt veya Indırekt restorasyonlarda kullanılabilir
  - Işıkla Kürlenen, Kendinden Kürlenen veya İkili (Dual) Kürlenen tüm kompozit materyallerinde ek aktivatöre ihtiyaç duymaksızın kullanılabilir.
  - Silika bazlı,zirkonyum bazlı ve metal restorasyonlarda primer olarak kullanılabilir.
 • Kolay Uygulama
  - Diş ve restoratifler için ayrı kullanım gerektirmez
  - Bond uygulaması sonrası beklemeye gerek yoktur
  - Işık kullanma zorunluluğu yoktur
  - Karıştırıldıktan sonra tek kat uygulama
 • Güvenilir
  - Yüksek tutunma gücü

 Tokuyama Universal Bond Endikasyonları – Kullanım Alanları

 • Işıkla kürlenen, ikili (dual) kürlenen ve kendinden kürlenen anterior ve posterior bölgede direkt restorasyonlar
 • Ek bir primer gerektirmeden lamina , kaplama seramik, metal ve seramik restorasyonlar ile kompozit dolguların yapıştırılması ve ağız içi tamiri.
 • İndirekt restorasyonların yapıştırılması ile ışıklı ,dual veya kendinden sertleşen plastik simanlarla kombine venerlerin yapıştırılması.
 • Ebatmuntların yapıştırılması
 • Protez plastiğin metal altyapıya yapıştırılması
 • Metal taban, kelepçe veya sabitleme ile protezlerin tamiri
 • Venerle birlikte paslanmaz çelik kron yapımında opak plastiğin metal yüzeye yapıştırılması
 • Genel olarak tüm değerli değersiz metaller, aliminyum, zirkonyum,implant ve ebatmuntları, fiber post,cam seramik ve porselen, tüm restoratif kompozit materyaller için ihityacınız olan tek Bonding.


Tokuyama Universal Bond Kullanım Talimatları

· KOMPOZİT REÇİNELİ RESTORASYONLARIN INTRAORAL TAMİRİ VE DOĞRUDAN RESTORASTONLAR İÇİN KLİNİK UYGULAMA

1. Temizlik Diş yüzeyini lastik bir fincan ve florür içermeyen bir macun ile iyice temizleyin, daha sonra su ile durulayın.

2. İzolasyon Lastik baraj tercih edilen yalıtım yöntemidir.

3. Oyuk hazırlığı Oyuğu hazırlayın ve su ile durulayın. Ön müstahzarların (sınıf III, IV, V) emaye kenar boşluklarına ve ayrıca posterior müstahzarların marjlarına (sınıf I, II) pah çizdirin çünkü eğim ve pah pah boşluk kenar boşlukları ile restorasyon arasındaki çizgileri silmeye yardımcı olur, bu sayede hem estetiği hem de tutmayı arttırır.

- Yapışan yüzey kesilmemiş emaye içeriyorsa, açma ajanı kesilmemiş mine üzerine uygulayın. Bkz. "Selektif emaye-etch tekniği" bölümü.

4. Kurutma Oyuğu bir leke tekniği veya bir hava şırınga tekniği kullanarak kurutun. - Hayati dişi kurutmayın. Kurutmak ameliyat sonrası duyarlılığa neden olabilir.

TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un kürlenmesini engelleyen aşağıda listelenen maddeler, diş yüzeyini alkol, sitrik asit veya uygulama öncesi fosforik asit uygulamasıyla 2-3 saniye iyice temizleyerek diş yüzeyinden uzaklaştırılmalıdır:

1) El yosunundan yağ buğu,

2) Salya, kan ve eksüdatlar.

5. Diş oymacılığı (isteğe bağlı) Klinik olarak yeterli yapışkan bağlara yapışkan uygulanmasıyla ulaşılır. Mürekkep seçici olarak aşındırma veya "toplam aşındırma prosedürü" kullanarak daha yüksek yapışkanlık değerleri elde edebilirsiniz.

(a.) Seçici emaye-etch tekniği Fosforik asit jelini yalnızca hazır boşluğun kenarını çevreleyen emaye üzerine uygulayın ve fosforik asit jelini yerinde 10-15 saniye bırakın. Ezilmiş yüzeyi iyice durulayın (en az 15 saniye) su ile yıkayın ve daha sonra hafif hava ile kurutun.

(b.) Toplam aşındırma tekniği Önce hazırlanan emaye üzerine fosforik asit jelini uygulayın ve ardından dentin. Ezme emaye ve dentinde 10-15 saniye reaksiyona girmek üzere bırakılmalıdır. Su ile iyice durulayın (en az 15 saniye) ve yumuşak hava veya pamuklu peletlerle kurulayın; Aşırı kurutmayın.

6. Onarım sırasında yapışkan yüzey hazırlığı

6.1 Porselen dışındaki seramikler ve kompozit malzemeler Gerekirse marjı yatırın. Yapışma için yüzeyi hazırlamak için bölgeyi hava aşınması veya zımpara ile elmas buruyla yavaşça hırpalayın. Yüzeyi iyice durulayın ve kurutun.

6.2 Metal restorasyonlar Yapışma için yüzeyi hazırlamak için bölgeyi hava aşınması veya zımpara ile elmas buruyla yavaşça hırpalayın. Yüzeyi iyice durulayın ve kurutun.

6.3 Porselen Gerekirse marjı yatırın. Yüzeyi pürüzlendirmeyin; Yapışması için temiz ve taze bir yüzey hazırlamak için bölgeyi silin. Yüzeyi iyice durulayın ve kurutun.

- Hava aşınması kullanırken, en az 30 ila 50 mikron ızgara alümina tozu kullanın.

- Aşağıda listelenen maddeler yapışmayı engelliyor ve mekanik temizleme veya alkolle ıslatarak yapışkan yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

1) Başlıktaki yağ buharı

2) Plak, tartar, tükürük, kan ve eksudat sıvıları - Gerekirse, metal ayırıcı, parafin film, Vazelin vb. Ile yapışmayan yüzeyi koruyun.

7. TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un Dağıtılması TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un kullanımdan önce oda sıcaklığına ulaşmasına izin verin. Şişeyi kapağı kaldırarak açın ve TOKUYAMA UNIVERSAL BOND A ve B'nin her damlasını birer damla karıştırma kuyusu veya tek kullanımlık karıştırma haznesine boşaltın. Tek kullanımlık aplikatör ile iyice karıştırın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND, uçucu solventler içerdiğinden karıştırma kuyusunu kullanırken uygulamanın 1 dakika içinde tamamlanması gerekir. Karıştıktan sonra, TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'ın rengi, TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un katalizörünün tepkimesine bağlı olarak yavaş yavaş değişir, bu normaldir ve TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'unda bir sorun olduğuna işaret etmez.

- Tek kullanımlık karıştırma işlemini uygularken, dağıtımı 3 dakika içinde tamamlayın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND A ve B şişelerini dağıtım sırasında dikey olarak tuttuğunuzdan emin olun. Dağıtım sırasında şişeleri köşegen veya yatay olarak tutmayın; TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un memeye geri akmasına ve kontamine olmasına neden olabilir.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'u kapanmadan önce memenin ucundan silin.

- Dağıtmadan hemen sonra, TOKUYAMA UNIVERSAL BOND A ve B'nin şişe kapaklarını sıkıca değiştirin.

8. TOKUYAMA UNIVERSAL BONDU'nun Uygulanması Tek kullanımlık aplikatörü kullanarak TOKUYAMA UNIVERSAL BOND ürününü tüm yapışkan yüzeylere uygulayın. TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un uygulanması gereken yüzeyleri ihmal etmemeye özen gösterin.

- Restorasyonların ağız yoluyla onarılması durumunda, yapışan yüzey diş yapısı ve restorasyonlar (seramik, porselen, metaller veya kompozit malzemeler) içeriyorsa, hemen yapışan yüzeye TOKUYAMA UNIVERSAL BOND uygulayın. Ek primerler gerekmez.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND, boşluk tabanında veya yüzeye bakan bir açıda toplanıyorsa ve havayı inceltmek için çok kalınsa, kağıt desteğini veya yeni atılabilir aplikatörü kullanarak fazla miktarı çıkarın.

- Fazla TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un dişine düşmesine izin vermemesine dikkat edin. TOKUYAMA UNIVERSAL BOND, diş altına düşme bölgesine akarsa, bölgeyi iyice durulayın ve kurutun.

- Eğer tükürük, kan veya diğer sıvılar uygulanan TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'ını kirletirse, boşluğu su ile iyice durulayın, kurutun ve TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'u tekrar uygulayın.

- Uygulanan TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'unu kasıtsız kirlilik dışında durulamayın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND uygulamasından sonra çok beklemeyin. Uygun film kalınlığını sağlamak için uygulamanın ardından 30 saniye içinde havanın kurumasını sağlayın.

9. Hava Kurutması Yağsız hava / su şırınga kullanarak, akan TOKUYAMA UNIVERSAL BOND herhangi bir hareket olmadan aynı konumda kalana kadar zayıf hava TOKUYAMA UNIVERSAL BOND yüzeyine sürekli olarak uygulayın. Yüzeye yumuşak hava ile bitirin. TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un sıçramasını önlemek için bir vakum aspiratör kullanın.

- Tükürük, kan veya diğer sıvılar, uygulanan TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'ını kirletirse, iyice su ile durulayın, kurutun ve taze TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'u tekrar uygulayın.

- Uygulanan TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'unu kasıtsız kirlenme dışında yıkamayın.

- Kazara meydana gelen sıçrama oluşursa, doku beyazlaşmasına veya alerjik reaksiyona neden olabilir.

10. Kompozit reçine Üreticisinin talimatlarına göre ışıkla iyileştirilmiş, kendiliğinden kurutulmuş veya çift kürlenmiş kompozit rezin ile eski haline getirin. Aşırı doldurulmuş kompozit reçine iyice bitirilmeli ve cilalanmalıdır.

· DOLAYLI RESTORASYONLARIN DOLGU YAPILMASI İÇİN KLİNİK UYGULAMALAR

1. Restorasyonun yapışkan yüzeyinin hazırlanması

1.1 Porselen dışındaki seramikler ve kompozit malzemeler Restorasyonun iç kısmını zımpara (0.1 ila 0.2MPa), hava aşınması veya yapıştırma için yüzey hazırlamak için yavaş bir hızda elmas uçlu zımpara ile zımparalayın. Yüzeyi iyice durulayın ve kurutun.

1.2 Metal restorasyonlar Alanı, kumlama (0.3 ila 0.5MPa), hava aşınması veya yapıştırma için yüzeyi hazırlamak için yavaş bir hızda elmas buruyla öğüterek zımparalayın. Yüzeyi iyice durulayın ve kurutun.

1.3 Porselen Yüzeyi pürüzlendirmeyin; Yapışması için temiz ve taze bir yüzey hazırlamak için bölgeyi silin. Yüzeyi iyice durulayın ve kurutun.

- Kum püskürterek veya hava aşınmasını kullanırken, en az 30 ila 50 mikron ızgara alümin tozu kullanın.

- Yapışkan yüzey pürüzlendirilemiyorsa veya cilalarsa, alanı fosforik asitle yapıştıktan sonra iyice durulayın ve kurutun.

- Aşağıda listelenen maddeler yapışmayı engelliyor ve mekanik temizleme veya alkolle ıslatarak yapışkan yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Ayar tamamlandıktan sonra restorasyonu temizleyin.

1) Alçı ve yatırım

2) Uygun kontrol materyalinden silikon yağı

3) Başlıktaki yağ buharı

4) Plak, tartar, tükürük, kan ve eksudat sıvıları

5) Geçici restorasyon ve geçici dolgu Gerekirse, yüzeyi metal ayırıcı, parafin film, Vazelin vb. Ile yapışmamaya özen gösterin.

2. TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un Dağıtılması TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un kullanımdan önce oda sıcaklığına ulaşmasına izin verin. Şişeyi kapağı kaldırarak açın ve TOKUYAMA UNIVERSAL BOND A ve B'nin her damlasını birer damla karıştırma kuyusu veya tek kullanımlık karıştırma haznesine boşaltın. Tek kullanımlık aplikatör ile iyice karıştırın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND, uçucu solventler içerdiğinden karıştırma kuyusunu kullanırken uygulamanın 1 dakika içinde tamamlanması gerekir. Karıştıktan sonra, TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'ın rengi, TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un katalizörünün tepkimesine bağlı olarak yavaş yavaş değişir, bu normaldir ve TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'unda bir sorun olduğuna işaret etmez.

- Tek kullanımlık karıştırma kuyusu kullanılırken dağıtımı 3 dakika içinde tamamlayın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND A ve B şişelerini dağıtım sırasında dikey olarak tuttuğunuzdan emin olun. Boşaltma sırasında şişeyi çapraz veya yatay olarak tutmayın; TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un memeye geri akmasına ve kontamine olmasına neden olabilir.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'u kapanmadan önce memenin ucundan silin.

- Dağıtmadan hemen sonra, TOKUYAMA UNIVERSAL BOND A ve B.3'ün şişe kapaklarını sıkıca değiştirin. TOKUYAMA UNIVERSAL BONDU Uygulanması Tek kullanımlık aplikatörü kullanarak, yapıştırılacak yüzey üzerine karışık TOKUYAMA UNIVERSAL BOND uygulayın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un dolgunun uygulanacağı tüm yüzeyleri kapladığından emin olun.

- Fazla uygulamayın. TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un bir uygulaması yeterlidir. Bir katmanın çok kalın olması restorasyonun uygunluğunu tehlikeye atabilir.

- Tükürük, kan, yağ, su vs. bağlanacak yüzeye temas etmesine izin vermeyin. İşlenmiş yüzey kirlenmiş ise iyice su ile durulayın, kurutun ve taze TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'u tekrar uygulayın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND uygulamasından sonra çok beklemeyin. Uygun film kalınlığını sağlamak için uygulamanın ardından 30 saniye içinde havanın kurumasını sağlayın.

4. Hava ile Kurutma Yağsız bir hava / su şırınga kullanarak, yüzeye hafif hava uygulayın. TOKUYAMA UNIVERSAL BOND'un sıçramasını önlemek için bir vakum aspiratör kullanın.

- TOKUYAMA UNIVERSAL BOND uygulandıktan sonra yüzeyin kurumasını sağlayın.

5. Dolgu yapılması Dolguyu Üreticinin talimatlarına göre kompozit reçine dolgu ile yapın.

· AKRİLİK REÇİNENİN METAL TABANA, KOPÇAYA VEYA EKE BAĞLANMASI İÇİN KLİNİK UYGULAMA

1. Yapışkan yüzeyin hazırlanması Alanı kumlama (0.1-0.2MPa) ile sertleştirin veya yüzeyi yapışmaya hazırlamak için yavaş bir hızda elmas buruyla öğüterek. Yüzeyi iyice durulayın ve kurutun.

2. Dağıtım, Uygulama ve Hava Kurutması DOLAYLI RESTORASYONLARIN DOLGUSU İÇİN KLİNİK UYGULAMA'DA açıklanan prosedürleri kullanın.

3. Akrilik reçinenin uygulanması, kürlenmesi, düzeltilmesi ve bitirilmesi Polimerize akrilik reçinenin imalatçısının talimatlarına uygun prosedürü takip edin.

Tokuyama Universal Bond Ürün İçeriği

 • Universal Bond A (5.0 ml)
 • Universal Bond B (5.0 ml)
 • 1 x karıştırma godesi
 • 5 x tek kullanımlık gode
 • 25 x tek kullanımlık aplikatör

 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Bilgilendirme Yazısı