Menu
Sepetim

Voco Fissurit FX Fissür Örtücü

Voco Fissurit FX Fissür Örtücü Ürün tanımı:

Fissurit şeffaf renkte ışıkla sertleşen bir fissür örtücüdür.

Fissurit F florlu, beyaz renkte, ışıkla sertleşen bir fissür örtücüdür.

Voco Fissurit FX Fissür Örtücü Endikasyonları:

- Fissürler ve okluzal yüzeyler aynı zamanda da küçük kavitelerin örtülmesi/doldurulması

- Zarar görmüş mine yüzeylerinin örtülmesi/ kaplanması

- Ortodontik malzemelerin ankrajında ve ortodontik tedavi sırasında çürük oluşabilecek yüzeylerin kapatılmasında

- Kompozit veya siman dolguların örtülmesinde (neme karşı koruma yüzeyi olarak)

- Çürük lezyonlarının ilerlemesini durdurmak amacıyla

- Kompozit veya Amalgam dolgularda oluşmuş küçük hasarları restore etmek amacıyla

- Süt dişlerinin örtülmesi işleminde

Voco Fissurit FX Fissür Örtücü Uygulama

Fissür örtülmesi, mümkün olduğu kadar erken, oklüzal yüzeyler tamamıyla görülebildiği ve izolasyonun sağlanabildiği zaman yapılmalıdır. Kuruttuktan sonra, örtülecek yüzeyi tamamen temizleyin (polisaj fırçası/flor içermeyen temizlik pastası ile) daha sonra yıkayın ve kurutun.

Yeni başlamış çürük lezyonlarında veya diyagnozun kesin olmadığı durumlarda, eğer gerekli ise ince bir aletle fisürleri genişletin.

Asitleme

Vococid pürüzlendirici jel (kontrol için mavi renkte) kısa uçlu tek kullanımlık fırça ile uygulayın minenin durumuna göre 15 – 30 saniye etki etmesi için bekletin. Daha sonra sprey ile yıkayıp kurutun. Pürüzlendirilmiş mine opak ve mat beyaz bir görünüme sahip olmalıdır (kontaminasyondan koruyunuz).

Lütfen Vococid kullanım talimatlarına uyunuz.

Uygulama

Fissurit/Fissurit F’i fırça veya uygun başka bir aletle dikkatlice uygulayın ve yayın. Oluşabilecek hava kabarcıklarını uzaklaştırın

(örn. ince sond ile).

Şırınga uygulaması

Şırınganın koruyucu kapağını çıkartın. Fissurit F şırıngasına yeni bir kanül takın. Hava kabarcığı oluşmaması için şırıngayı dik tutun ve materyali kanülün ucuna itin.

Hafif veya orta şiddette basınçla Fissurit F kanülden homojen olarak akar.

Non dripping (damlatmayan) şırınganın fonksiyonunu bozmamak için kullanım sırasında ve sonrasında pistonu geri çekmeyin.

Fissurit F’i kenardan fissürlere doğru veya kaviteye uygulayın ve 15 - 20 sn. yayılmasını bekleyin. Oluşabilecek hava kabarcıklarını uzaklaştırın (örn. ince bir sond ile)

Işıkla polimerizasyon:

Daha sonra Fissurit/Fissurit F’i yüzey başına 20 saniye polimerize edinip kontrol edin. Materyali ışıkla sertleştirmek için geleneksel polimerizasyon cihazları uygundur. Işık gücü halojen polimerizasyon cihazlarında 500 mW/cm² ve LED cihazlarında minimum 300 mW/cm² olmalıdır.

Materyalin yetersiz olduğu yerlere ekleme yapınız ve fazlalıkları alın (örn. bitim frezi ile). Gerekli durumlarda cilalayın (lastik frez).

Son olarak uygulama yapılmış diş ve komşu dişlere florlu cila uygulayın.

Tavsiye ve dikkat edilecekler:

Çalışılan bölgenin yeterli kurutulamaması fisür örtücünün erken (parsiyel) kaybına neden olabilir. Bu durumlarda iyi bir fisür örtülmesi sağlanana kadar flor lakı veya cam polyalkenoate siman ile örtülmesi tavsiye edilir.

Eğer pürüzlendirilmiş yüzey kontamine olmuşsa (mesela tükürükle), tutuculuk azalır. Kontaminasyon durumunda, temizleyin ve yaklaşık 10 - 20 sn pürüzlendirin, yıkayın ve kurutun. Tutuculuk, asitleme işleminden sonra uygulanacak bir bond ile kuvvetlendirilebilir (tam kurutma sağlanamadığında, geniş alanlar örtülmek istendiğinde).

Fissurit/Fissurit F’in reflektör ışığı ile teması mümkün olduğu kadar aza indirilmelidir yoksa polimerizasyon başlayabilir (viskozite artar). Uygulamadan sonra sulkusu kontrol edin ve fazlalıkları temizleyin

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Bilgilendirme Yazısı