Menu
Sepetim

Kulzer Charisma Flow Akışkan Kompozit

Kulzer Charisma Flow Akışkan Kompozit
Kulzer Charisma Flow Akışkan Kompozit

Mevcut Seçenekler:

Kulzer Charisma Flow Akışkan Kompozit Refil

Charisma Flow akışkan, ışıkla polimerize olan, radyopak hibrit bir kompozittir. Adezivle tutturulmuş, diş renginde anterior ve posterior diş restorasyonları için endikedir. Düşük viskozitesi nedeniyle Charisma Flow, diş yüzeyinin mükemmel kaplanmasını sağlar. Radyopaklığı alüminyumun 1,5 - 2,0 mm’sine eş değerdir (dentin = 1 mm, diş minesi= 2 mm).
Bu dental malzeme, kontrendikasyonlar dikkate alınarak aşağıdaki endikasyonlar için diş tedavisi gerektiren hastalar için uygundur. Hamile ve emziren kadınlar için tedavi riskleri, doğmamış çocuk veya bebek göz önünde bulundurularak faydalara karşı dikkatle değerlendirilmelidir. Kulzer tıbbi cihazları çiğneme, konuşma ve estetik gibi oral fonksiyonların rehabilitasyonunu sağlar. Kalan diş yapısını ve/veya alveolar çıkıntıyı restoratif veya protetik olarak stabilize ederler.

Endikasyon: 

• Fissür kapatma 
• Geniş fissür kapatma 
• Sınıf V dolgu maddeleri 
• Çiğneme kuvvetlerine maruz kalmayan alanlarda minimum ölçüde invazif Sınıf I ve II dolgu maddeleri 
• Minimum ölçüde invazif Sınıf III dolgu maddeleri
• Diş minesi ve dentinde daha küçük kontur ve renk ayarı 
• Uygun bir bonding ajanı ile birlikte direkt ve indirekt restorasyonlar için daha küçük yüzey onarımları 
• Dişleri sabitleme 
• Kavite kaplama 
• Braket tutunumu

Kontrendikasyonlar: 

Pulpaya yakın (1 mm’den yakın) dentine uygulanması. Bu ürünün bileşenlerine karşı bilinen veya
kuşku duyulan alerji hallerinde bu ürünün kullanımı kontrendikedir. Şu durumlarda kullanmayın (Met)akrilat bileşenlerine karşı bilinen veya şüphelenilen alerji olması halinde.

Genel tavsiyeler: 

Derin kavite preparasyonlarında pulpaya çok yakın yerlerde veya pulpanın açılmış olması durumunda adezivi uygulamadan önce dentine veya ekspoze bölgeye lokal kalsiyum hidroksit astar uygulanarak cam iyonomer simanla kapatılmalıdır.
Restore edilen kavitelerde veya çevresinde öjenol içeren materyaller kullanılmamalıdır, çünkü öjenol Kompozitlerin’in gerektiği gibi polimerize olmasını engelleyebilir. Kontaminasyonu önlemek için şırıngaları ağız içinde kullanırken normal hijyenik koruyucu kılıflar kullanın. Kontaminasyon sonrasında tekrar kullanmayın.

Ürünün uygulanması: 

Diş yüzeyini, florürsüz bir polisaj macunu ile temizleyerek tedavi için hazırlayın. Tedaviden önce, dişler henüz nemli durumdayken Charisma Classic ton kılavuzunu kullanarak Charisma Flow tonunu seçin.
1. Tüm diş çürüklerini temizleyin ve adeziv dolgu maddelerine yönelik genel kılavuzlara uygun şekilde diş yüzeyinin minimum ölçüde invazif hazırlığını tamamlayın. Ardından kaviteyi temizleyip kurutun. Rubber dam kullanılması önerilir.
2. Dolgu maddesini yerleştirmeden önce üreticinin talimatları gereğince diş minesine ve dentine kaliteli bir adeziv sistemi (örn. GLUMA® Bondings by Kulzer) uygulanmalıdır. Pürüzsüz hale getirilmiş veya adeziv uygulanmış yüzeylerin nem, kan veya tükürük ile herhangi bir şekilde kirlenmesinden kaçının.
3. Charisma Flow’u ince katmanlar (maks. 2 mm, Ana hattı maks. 1 mm) halinde kaviteye uygulayın. Charisma Flow’u uygularken hava kabarcıklarını önlemek için yavaş ve eşit bir şekilde aktığından emin olun; maksimum kenar temasını kolaylaştırmak için hafif bir hava akışı uygulayın. Gerekirse polimerizasyon öncesinde tüm hava kabarcıklarını bir prob ile ortadan kaldırın.
4. Charisma Flow’u uygun bir mavi ışıklı polimerizasyon (450 – 480 nm’de dalga boyu zirvesi; 1550 – 600 mW/cm² ışık çıkışı; örn. Kulzer Translux®) kullanarak aşağıdaki tabloya göre ince katmanlar halinde polimerize edin. Polimerizasyon sırasında bir dispersiyon katmanı oluşur. Başka kompozit katmanları uygulanacaksa bu katmana dokunulmamalı ya da katman kaldırılmamalıdır.

Renkler ve Süre

A1, A2, A3, A3.5, B2, B3 20 s
OA2, OA4, Baseliner 40 s
5. Charisma Flow, polimerizasyonun hemen ardından hazırlanabilir ve cilalanabilir. Elmas frezeler, tungsten-karbür frezeler, esnek diskler, silikon cilalayıcılar ve cilalama fırçaları hazırlama için uygundur.
Uzun restoratif prosedürler sırasında, polimerizasyon reaksiyonunun erkenden başlamasını önlemek için cerrahi ışığın geçici olarak tedavi alanından uzaklaştırılması gerekir.

Talimatlar: 

Polimerizasyon lambalarının yoğunlukları ve yayılan spektrumları bakımından büyük ölçüde farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, belirtilen tüm polimerizasyon süreleri minimum sürelerdir. Şüphe durumunda daha fazla bilgi için lamba üreticisi ile iletişime geçin ve hastalar üzerinde kullanmadan önce polimerizasyon ışığının işlevselliğini yapay ortamda kontrol edin. 
• Polimerizasyon sırasında ışık kılavuzu, polimerize edilen yüzeyine mümkün olduğunca yakınına yerleştirilmelidir. 
• Hassas ve hijyenik uygulama için tedarik edilen uçlar tek kullanımlıktır ve kullanım sonrasında atılmalıdır. Malzeme şırıngadan çıktıktan sonra, akışın devam etmesini önlemek için pistonun basıncını alın. Kullanımdan sonra şırınganın kapağını değiştirin.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Bilgilendirme Yazısı